چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396 ساعت 18:47

زیرساخت‌ها برای گسترش رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای نامناسب است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است باید برای رسیدن به آمار۵۰ درصدی تحصیل دانش‌آموزان در رشته‌های فنی زیرساخت‌ها را تکمیل کرد.

قاسم احمدی لاشکی بر ضرورت اجرای درست طرح هدایت تحصیلی دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: هدایت تحصیلی  دانش‌آموزان و دانشجویان با توجه به شرایط نامناسب اشتغال به ویژه برای تحصیل‌کردگان در این برهه زمانی بسیار ضروری است لذا باید تلاش کرد با توجیه خانواده‌ها و دانش‌آموزان بدون اعمال اجبار و الزام آن‌ به سمت رشته‌های درسی مورد نیاز جامعه سوق داده شوند.

نماینده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حالی اکنون حدود 34 درصد از دانش‌آموزان در رشته‌های فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند که طبق اهداف تنظیم شده باید این آمار به 50درصد رساند اما زیرساخت‌ها به اندازه کافی فراهم نیست.

وی اضافه کرد: با توجه به تغییر سیستم آموزشی در سند تحول بنیادین و رسیدن دوره فنی و حرفه‌ای مدارس از 2 سال به 3سال، باید برای دستیابی به این تحول زیرساخت‌ها را اصلاح و تکمیل کرد تا هدایت تحصیلی دانش‌آموزان و آمار 50 درصدی گرایش آن‌ها به رشته‌های فنی و حرفه‌ای در مدت زمان کوتاه حاصل شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین با بیان اینکه برای اجرای درست هدایت تحصیلی باید امکانات آموزش و پرورش از نظر نیروی انسانی، تجهیزات مدارس، کارگاه‌ها و... مطابق با نیاز بازار کار کشور تکمیل شود، افزود: مسئولان آموزش و پرورش برای دستیابی به اهداف موردنظر باید به دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها درخصوص رشته‌ها و کاربرد آن‌ها و مشاغل مرتبط اطلاع‌رسانی کنند.

لازم به ذکر است، طرح هدایت تحصیلی پس از بررسی‌های فراوان تابستان  سال 95 در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید که این طرح با انتقادها و اعتراض‌های مختلفی رو به رو شد و مسئولان آموزش و پرورش از نگارش شیوه‌نامه جدید برای اجرای طرح هدایت تحصیلی خبر دادند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

زندگینامه

نام: قاسم احمدی  -  محل تولد: نوشهر
سال تولد: 1344 ه.ش
پیشینه تحصیلی:
کارشناسی علوم اجتماعی- دانشگاه تهران- 1369
کارشناسی ارشد علوم اجتماعی-دانشگاه آزاد اسلامی، علوم تحقیقات تهران - 1375  
دانشجوی سال آخر دوره دکترا در رشته مدیریت 

اطلاعات تماس

  • 682 11 522 011
  • 683 11 522 011
  • مازندران - چالوس - خیابان 17 شهریور - جنب هتل کوروش - کوچه وصال