یکشنبه, 14 آبان 1396 ساعت 17:55

وزارت آموزش و پرورش در زمینه حذف کنکور هماهنگی لازم را ندارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: متاسفانه در زمینه حذف کنکور وزارت آموزش و پرورش کشور هماهنگی لازم را ندارد زیرا یکی از موارد جایگزین برای حذف کنکور، تاثیر سوابق تحصیلی در دوران متوسطه است و زمانی می تواند از سوابق تحصیلی به شکل درست بهره برد که امتحانات کل دروس در دوران متوسطه به صورت نهایی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ قاسم احمدی‌لاشکی بیان کرد: در زمینه حذف کنکور قانون به ما می گوید باید امیدوار باشیم چرا که مجلس طرح سنجش و پذیرش دانشجو را در اواخر مجلس نهم تصویب کرد به همین علت الان دیگر هر یک از دانشگاه های آزاد، دولتی و پیام نور آزمون جداگانه برگزار نمی کنند و همه زیر چتر آزمون سازمان سنجش قرار گرفته اند.

وی در ادامه بیان کرد: حرکت به سمت حذف کنکور آغاز شده است. متقاضیان برای پذیرش در دانشگاه های کشور به سه گروه تقسیم می شوند؛ گروه اول کسانی هستند که وارد رقابت نمی شوند و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی گزینش شده و وارد دانشگاه ها می شوند. گروه دوم کسانی هستند که وارد رقابت دوگانه می شوند و بر اساس سوابق تحصیلی و آزمون عمومی برای پذیرفته شدن در دانشگاه های کشور آزموده می شوند و گروه سوم شامل کسانی است که وارد رقابت خاص می شوند. برای مثال برای پذیرفته شدن در رشته علوم پزشکی در دانشگاه تهران با یکدیگر رقابت می کنند. این گروه از افراد بر اساس سوابق تحصیلی و آزمون عمومی و آزمون تخصصی می توانند وارد دانشگاه ها کشور شوند.

نماینده نوشهر و چالوس ادامه داد: بر اساس این قانون تا پنج سال آینده باید تاثیر سوابق تحصیلی سال به سال افزوده شود اما متاسفانه آموزش و پرورش کشور هماهنگی لازم را ندارد لذا تا زمانی که آموزش و پرورش کشور با ما هماهنگی نداشته باشد اجرای این قانون که مرحله نهایی آن با تاثیر 85 درصد سوابق تحصیلی در پنج سال آینده پیش بینی شده است به تاخیر می افتد و امروز ما همچنان در تاثیر 25 درصدی سوابق تحصیلی ثابت مانده ایم.

وی افزود: برای اجرای این قانون 11 نفر به عنوان اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها در نظر گرفته شده است که شامل وزرای آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و همچنین دبیر سازمان سنجش آموزش کشور و دو نفر عضو ناظر می شود. بر اساس اختیاراتی که به این افراد داده شده است می توانند بر اساس وضعیت زمانی در محتوای دروس، نحوه سوالات، ضرایب دروس و همچنین تاثیر سوابق تغییراتی ایجاد کنند بنابراین فعلا ما منتظر اقدامات این اعضا هستیم و به نظر من هنوز زمان طرح سوال از این افراد نشده است و باید زمان بیشتری در اختیار اعضای شورای سنجش و پذیرش قرار گیرد لکن اگر تا پایان امسال اقدامات لازم صورت نگیرد و در راستای برنامه ریزی های انجام شده حرکت نداشته باشیم مسلما از افراد شورا طرح سوال خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: هر کسی که مسئولیتی را می پذیرد باید وظایف شان را بشناسد و برای اجرای آن چارچوبی را در نظر گیرد و متعهد شود که در بازه زمانی که در اختیار دارد اقدامات لازم را برای اجرای وظایفش انجام دهد. متاسفانه ما امروز شاهد کارشکنی افراد در حوزه های متعدد هستیم که این نشان دهنده ضعف مجلس در نظارت است. من به عنوان یکی از نمایندگان مجلس باید بپذیرم که دستگاه من باید قوی تر عمل کند. امروز در کشورهای توسعه یافته وزرایی که 20 سال قبل مشغول به کار بودند از سوی نمایندگان مردم مورد سوال قرار گرفتند و طبق قانون موظف هستند که پاسخگوی اقدامات اشتباه خود در 20 سال پیش باشند.

بانک مرکزی در خصوص کاسپین وظیفه خود را درست انجام نداده است

احمدی لاشکی در ادامه بیان کرد: در خصوص کاسپین، بانک مرکزی وظیفه خود را به درستی انجام نداده است. قانون باید بدون تشریفات بحث بررسی قضایی مساله را انجام دهد و به موقع با افراد متخلف برخورد کند. ما شاهد حضور سرمایه گذاران پدیده در نمایشگاه بین المللی مطبوعات بودیم که با شعارهای مختلف نگرانی خود را بروز می دهند که حق هم دارند. به عنوان مثال فردی که 30 سال زحمت کشیده و الان بازنشسته شده است پولی را که به عنوان پایان خدمت گرفته در پدیده سرمایه گذاری کرده است اما اکنون می بیند پولش را از دست داده است. پدیده مورد تایید وزارت اقتصاد و بانک مرکزی بوده است. من در این خصوص با آقای سیف صحبت کردم که ایشان گفتند نیاز به یک هماهنگی با دستگاه قضایی داریم. ان شاءالله هر چه زودتر این هماهنگی انجام شود و تکلیف سرمایه گذاران مشخص شود.

وی در پایان گفت: بحث نظارت نیاز به بازنگری دارد. کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس باید مسائل را بهتر و با جزئیات دقیق تر مورد بررسی قرار دهد. به فرض مثال فرد خطاکار نیز استیضاح شود، آیا این عمل مشکلاتی را که برای مردم ایجاد کرده حل می کند؟/ایسنا

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

زندگینامه

نام: قاسم احمدی  -  محل تولد: نوشهر
سال تولد: 1344 ه.ش
پیشینه تحصیلی:
کارشناسی علوم اجتماعی- دانشگاه تهران- 1369
کارشناسی ارشد علوم اجتماعی-دانشگاه آزاد اسلامی، علوم تحقیقات تهران - 1375  
دانشجوی سال آخر دوره دکترا در رشته مدیریت 

اطلاعات تماس

  • 682 11 522 011
  • 683 11 522 011
  • مازندران - چالوس - خیابان 17 شهریور - جنب هتل کوروش - کوچه وصال